pátek 10. října 2014

Přečteno za září

O prázdninách jsem neměla na čtení moc času, a tak jsem se snažila celé září pravidelně číst. Bohužel jsem ze začátku vždy padla do postele a na čtení jsem vůbec nepomyslela, proto jsem ráda, že si můžu za tento měsíc odškrtnout 4 knížky, které jsem měla rozečtené všechny najednou. A musím se přiznat, že skákat mezi knížkami, postavami, zápletkami a celkovou atmosférou knížky není nic pro mě, na druhou stranu jsem si ale mohla vybrat knížku podle nálady, to bylo velké plus!

The 100 - Kass Morgan (e-book)
Pokud sledujete dění ve světě seriálů, The 100 by vám mohlo něco připomenout. Jo, tenhle rok běžela první řada stejnojmenného seriálu, který z části vychází právě z této knížky. Knižní předloha se od seriálového zpracování dost liší, některé postavy chybí, některé přebývají, dějové linky jsou pozměněny či vztahy mezi postavami jsou jiné. Kniha se spíše zaměřuje na vztahy mezi lidmi, o romantické chvilky tu není nouze, až by se z toho některým povahám mohlo udělat špatně. Seriál je dobrodružnější, krvavější, mnohem víc splňuje žánr postapokalyptické sci-fi. Pro ty, kteří o seriálu ani knížce neslyšeli, mám shrnutí v několika málo větách. Někdy v nedaleké budoucnosti žijí zbytky populace na vesmírné lodi, jelikož lidé si svou planetu natolik zničili, až se stala neobyvatelnou. Těch několik málo tisíc lidí, kteří přežili, se upíná k myšlence, že jednoho dne se člověk opět vrátí na Zem. Kvůli omezenému množství jídla a kyslíku se každý zločin trestá smrtí, to však neplatí o delikventech, kteří ještě nedosáhli 18 let. Ti jsou umístěni ve vězení a v 18 letech je jejich zločin přehodnocován. Mezi odsouzenými je i Clarke, dcera prominentních vědců, která se stává tahounem příběhu. Stává se jedním z vůdců pozemšťanů, kteří se snaží o jediné - přežít. Země totiž není, co bývala, radioaktivita napáchala své a charakter skupiny situaci také moc nepomáhá. Jakmile někde najdu knižní pokračování, hned po něm skočím, protože tohle je jeden z těch příběhů, kdy se nemůžete dočkat toho, co se zase stane.

Hodnocení: 7/10
Zajímavý příběh, bohužel knížka značně zapáchá červenou knihovnou, což je pro mě opravdu zklamáním, z celého nápadu by se dalo vytěžit o dost víc!

Krypty a draci - Peter Haining (Talpress, 2004)
Už si ani nepamatuji, kdy jsem četla nějakou antalogii, je dokonce i možné, ža tahle byla moje první. Je to naprosto něco jiného než romány či dlouhé povídky, alespoň v tom smyslu, že během krátké chvíle máte možnost objevit spoustu autorů, o nichž jste v životě neslyšeli. Sbírku jsem si vybrala podle názvu, který je ale vážně dost zavádějící, na draka v knížce nenarazíte. Knížka je rozdělena na 3 oddíly - hororový, duchařský a fantasy. Peter Haining si dal tu práci a zveřejnil jen takové povídky, které byly vydány pouze v časopisech, takže tohle byla jejich knižní premiéra. V seznamu autorů najdete zvučná jména, klasiky ve vybraných žánrech, ale i (alespoň pro mě) neznámé spisovatele. Kvalita povídek je diskutabilní, narazíte tu na úžasné výtvory, ale bohužel také na nudné něco, čemu někdo říká umění. První povídka Dualisté od Brama Stokera, poněkud surovější dílo, mě docela navdadila a já s chutí pokračovala dál. Vyzdvihnu jen ta díla, nad kterými jsem se zamyslela, jelikož mě nějak zaujala nebo se dobře četla, z ostatních povídek jsem byla poněkud rozpačitá. Osmdesátý třetí od Katherine Fullerton Gerould, Škola života Williama Faulknera, který mne svou účastí ve sbírce docela překvapil, John Wyndham a jeho Pomstva v zastoupení, to vše patří do hororového oddílu. Musí se brát v potaz, že většina autorů tvořila v první polovině 20. století, kdy slovo horor znamenalo něco trochu jiného než dnes, alespoń co se umění týče. Z duchařského oddílu bych ráda zmínila Smolné Pampero od Williama Hope Hodgsona, Lucy Maud Montgomery a její povídku Několik dnů na Kouřovém ostrově a Moderního čaroděje Olafa Stapledona. Fantasy oddíl byl podle mě nejslabší, ač jsem se na něj nejvíc těšila. Naštěstí i zde se dalo něco dobrého najít, například Stárnoucí faun od Arthura Ransoma a Netopýří král Jamese Hiltona. Musím se přiznat, že když jsem knížku dočetla, oddychla jsem si, protože asi polovina byla nuda a utrpení, ale zároveň jsem ráda, že jsem dostala možnost objevit něco nového.

Hodnocení: 6/10
Většina povídek byla průměrné či podprůměrné kvality, našly se ale i výjimky, které sbírku pravděpodobně zachránily od nedočtení.

Pure - Julianna Baggott (e-book)
Další postapokalyptická knížka, kde je svět zničen radioaktivitou. Tedy téměř. Na planetě je jedno místo, Kupole, které výbuchyvůbec neovlivnily. V Kupoli žijí inteligentní a zdatní jedinci s poněkud pozměněnou DNA, která je činí tak trochu nadlidmi. Ostatní místa na planetě jsou obydlena přeživšími, kteří jsou však nadosmrti poznamenáni masivními dávkami radioaktivity. Obývají rozbořené domy a jiná bezútěšná místa, živoří o hladu, ve špíně, s nemocemi a deformacemi a žijí v neustálém strachu ze samozvané vlády a stvořeních, která číhají na každém rohu. Pressia Belze je dívka, která se nijak neliší od svých vrstevníků. Život jí ale změní nečekaný návštěvník, chlapec jménem Partridge, který utekl z Kupole. Její život se ze dne na den obrací vzhůru nohama a Pressia, Partridge a jejich přítel Bradwell zjišťují, že věci jsou mnohem zamotanější a horší, než se zdály. Knížka má další dvě pokračování, která si musím co nejdříve přečíst, dokonce se chystá i film! Bohužel to ale vidím jako něco na způsob Twilight, mně by se mnohem více zamlouvalo zpracování alá Tim Burton!

Hodnocení: 8/10
Zajímavý příběh, trochu pomalý a nudný start, uvidíme, co přinese pokračování.

Wonder - R.J.Palacio  (Corgi Books, 2013)

Tak tuhle knížku jsem našla u mého devítiletého svěřence a už jsem ji nepustila. Když jsem vyměňovala rybičkám vodu (po tom, co jsem rodině asi 4 týdny říkala, že akvárko je tak zelený, že už rybičku ani nevidím),  vylila jsem na knížku ten zelenej hnus, takže budu muset koupit novou a tenhle výtisk mi zůstane. Super, další knížka s příběhem! Pokud máte rádi srdcervoucí story a při čtení se rádi dojmete a popláčete si, tak tohle je knížka pro vás. Hlavním hrdinou je desetiletý August Pullman, kluk, který chce jen jedno - vypadat normálně. Narodil se totiž s vzácnou genetickou vadou, která může za to, že se jeho lebka nevyvinula tak, jak měla, a proto Auggie vypadá poněkud strašidelně. Ač podstoupil spoustu plastických operací, všem se vybaví jako "ten deformovaný". Knížka je rozdělena na několik částí, a to podle toho, kdo zrovna vypráví. Největší prostor samozřejmě dostává Auggie, ale je zajímavé si přečíst také názory jeho kamarádů, sestry, jejího přítele a dalších, kteří se s ním setkají. Může chlapec jako on obstát v krutém světě zvaném škola? Jak se s tím vším vypořádá? Pokud jste emocionálně zaměření jedinci, je tu vysoké riziko toho, že po dočtení vám nebude stačit krabice kapesníčků a budete objímat a usmívat se na každého, kdo okolo vás projde.

Hodnocení: 8.5/10
Knížka, která dokáže ještě pár dní po dočtení rozehřát vaše srdce. Bohužel toho tepla tam je místy moc, nebo jsem možná jen velký necitelný kritik.

2 komentáře:

 1. Teda tvou trpělivost na čtení bych fakt potřebovala. Tento rok maturuju a půlka povinné četby je pořád přede mnou. :/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě čtení moc baví, bohužel na něj nemám tolik času, kolik bych chtěla, a tak občas čtu dost chaoticky :D
   S maturitní četbou je to něco jiného, spousta titulů se člověku prostě nelíbí, a tak je čtení mnohem těžší, taky jsem to tak měla :D

   Vymazat